آموزش رایگان تئوری موسیقی – درس سوم : مشخصه های صوت از نظر موسیقی

مشخصه های صوت از نظر موسیقایی

صدا، از نظر یک موسیقی دان و تا آن جا که در بحث تئوری موسیقی به بررسی آن پرداخته می شود، دارای مشخصه های زیر است :

نواک (زیر و بمی)، دیرند، شدت و شیوش.

۱ . نواک : روشن است که صداهای موسیقایی می توانند در سطح های مختلف زیر و بمی حاصل شوند، مثلا میدانیم که صدای اصلی مردان از صدای زنان یا کودکان بم تر است. در خط موسیقی، نشانه ای که نواک به یاری آن نموده می شود، خط حامل نام دارد.

۲ . دیرند : دیرند یعنی زمانی که هر صدای موسیقایی ادامه می یابد. مثلا اگر آرشه را مدت درازی روی سیم ویولن بکشیم، صدای حاصل کشیده تر از صدایی است که با کشیدن آرشه به مدتی کمتر پدید می آید. در خط موسیقی، دیرند های متفاوت اصوات را با شکل هایی مشخص نشان می دهند که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

۳ . شدت : صداهای موسیقی ممکن است نسبت به یکدیگر ضعیف تر یا قوی تر باشند. مثلا اگر با مضراب سنتور، یک بار با ملایمت و بار دیگر به قوت روی سیم ساز ضربه بزنیم، صدای دومی شدید تر از صدای اولی خواهد بود. در خط موسیقی برای نشان دادن مقدار شدت نت ها نشانه هایی به کار می رود که در درس های آینده به آن ها خواهیم پرداخت.

۴ . طنین و رنگ : صداها از نظر طنین و رنگ نیز می توانند با یکدیگر متفاوت باشند. در واقع به علت رنگ صدا است که صدای حاصل از ساز ها با هم متفاوت است. در خط موسیقی برای تعیین رنگ نشانه ای وجود ندارد اما با این حال در آینده و در بحث پارتیتور نویسی کمی درباره ی آن توضیح خواهیم داد.

منبع : تئوری بنیادی موسیقی نوشته ی پرویز منصوری

با نظر دادن، ما را در ادامه ی این راه یاری کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *