آموزش رایگان تئوری موسیقی – درس نهم : گام کروماتیک

گام کروماتیک

تعریف گام : گام عبارت است از تعدادی اصوات پی در پی که با فاصله های معین و حساب شده به دنبال هم قرار گیرند و آخرین نت آن، هنگام بالایی نت اول باشد. بنابر این در هر گام، آن چه اهمیت دارد تعداد اصوات پیاپی، و نیز فاصله ی میان آن هاست و این عوامل است که نوع گام را تعیین می کند. گام ها از هر نت که آغاز شوند، به دو گروه کلی تقسیم می شوند : گام های کروماتیک و گام های دیاتونیک.

گام کروماتیک : این گام، با آغاز از هر نت، به فاصله های نیم پرده ای (هم کروماتیک و هم دیاتونیک) درجه ها را طی کرده، به تدریج بالا می رود تا در صوت سیزدهم به هنگام صوت آغاز برسد. اگر گام کروماتیک را از نت «دو» یا «سل» آغاز کنیم، چنین شمایی خواهیم داشت : (شکل ۱)

(شکل ۱)

در گام کروماتیک چنان که دیده می شود، فاصله ی میان درجه ها همه برابر نیم پرده هستند. در واقع، هر گام کروماتیک (با آغازی مشخص) همان نت هایی را به کار می برد که یک گام کروماتیک با آغازی دیگر. بنابر این گام های کروماتیک، با نت های مختلف آغاز خود، نسبت به هم شخصیتی مستقل ندارند و به این دلیل نت آغاز در هر یک از آن ها فاقد آن «حالت مرکزیتی» است که در گام های دیاتونیک به چشم می خورد. «حالت مرکزیت» حالتی نظیر استراحت است که در یکی از نت های یک گام دیاتونیک احساس می شود.

منبع : تئوری بنیادی موسیقی نوشته ی پرویز منصوری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *