آموزش, تئوری موسیقی

آموزش رایگان تئوری موسیقی – درس هشتم : نشانه های تغییر دهنده

نشانه های تغییر دهنده

نشانه های تغییر دهنده : در موسیقی نشانه هایی وجود دارد که نقششان زیر و بم کردن نت ها به اندازه ی نیم پرده است، بدون آن که نام نت ها و جایشان روی حامل تغییر کند.

۱ . دیز (#) : هر گاه سمت چپ نتی قرار گیرد، آن را نیم پرده بالا می برد. (شکل ۱)

۲ . بمل (♭) : هر گاه سمت چپ نتی قرار گیرد، آن را نیم پرده پایین می آورد. (شکل ۱)

۳ . دوبل دیز (× یا ##) : هر گاه سمت چپ نتی واقع شود آن را یک پرده (دو نیم پرده) بالا می برد.

۴ . دوبل بمل (♭♭) : هر گاه سمت چپ نتی گذاشته شود، آن نت را یک پرده (دو نیم پرده) پایین می آورد.

5 . بکار (♮) : هر گاه سمت چپ نتی که قبلا «دیز» یا «بمل» شده گذاشته شود، اثر نشانه ی پیشین را خنثی می کند. هر گاه نت مزبور پیشتر «دوبل دیز» یا «دوبل بمل» بوده باشد، برای خنثی کردن یکی از «دیز»ها، یا یکی از «بمل»ها، باید نشانه ی «بکار» را با «دیز» یا «بمل» با هم به کار گرفت، در غیر این صورت، یعنی کاربرد نشانه ی «بکار» به تنهایی، ممکن است اثر نشانه ی دوبل (دیز یا بمل) کاملا خنثی شود. (شکل ۱)

۶ . سری () و کرن () نشانه هایی هستند که با همان روش کاربرد نشانه های دیگر، نت ها را تقریبا ربع پرده به ترتیب بالا یا پایین می برند.

انواع نیم پرده : نیم پرده بر دو گونه است :

۱ . نیم پرده ی دیاتونیک (Diatonique) : همواره میان دو نت غیر همنام و البته پیاپی جای می گیرد. (شکل ۱)

۲ . نیم پرده ی کروماتیک (Chromatique) : همیشه میان دو نت همنام و در جای همانند روی حامل قرار میگیرد. این نیم پرده همواره میان یک نت، و همان نت که «دیز» یا «بمل» شده، به وجود می آید. (شکل ۱)

(شکل ۱)

معکوس فاصله : هر فاصله (البته ساده) می تواند معکوس شود. هر گاه نت بم فاصله را یک اکتاو بالا ببریم، فاصله ی تازه ای به دست می آید که معکوس فاصله ی اصلی است؛ می توان به جای بالا بردن نت بم فاصله، نت زیر را یک اکتاو پایین آورد. میان عدد ترتیبی هر فاصله و عدد ترتیبی معکوس همان فاصله همواره رابطه ای بر قرار است؛ برای مثال معکوس فاصله ی سوم همواره فاصله ی ششم است و معکوس فاصله ی پنجم، فاصله ی چهارم است، به گفته ی روشن تر، مجموع اعداد ترتیبی هر فاصله و معکوس آن همواره ۹ است. (شکل ۲)

(شکل ۲)

منبع : تئوری بنیادی موسیقی نوشته ی پرویز منصوری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *